Cesaret

Cesaret
Muhammed ÖZEN
02 Şubat 2017

Cesaret; girişkenliği, atılganlığı, gözüpekliği ve risk almayı ifade eder. Cesaret, bir insanda ölçülü olduğu sürece insanı yüceltir. Çekingenlik, insanın önündeki fırsatları değerlendirememesine, elinde olandan mahrum kalmasına yol açar. Haddinden fazla cesur olmak çekingenlikten kurtulmak değildir, insanı gülünç durumlara düşürebilir.

Öyle insanlar var ki, çekingenlikleri sebebiyle kendilerindeki yetenekler keşfedilemiyor. Bir işi çok iyi yapmasına rağmen, o işle ilgili çalışmalarını ortaya koymuyor, kendisine teklif edilene kadar o işi yapmayı başkasına teklif etmiyor. Kimse ondaki yeteneğin farkında olmadığı için pek tabii ki kendisine teklif götürmüyor. Belki sonsuza dek, o yeteneğini kendisinden başka bilen olmuyor. Hem kendisi fırsatları kaçırıyor, hem başkalarını daha kabiliyetsiz insanlarla iş yapmaya mahkûm ediyor. Bir işte ehliyeti olan insanların, sonucun olumsuz olmasından korkmayarak ortaya atılmaları gerekir. Gülünçtür ki, ehliyetsiz olanlar ehil olanlardan daha cesur oluyor.
Cesaretin ölçüsüz olması ise insan açısından gülünç, utanılacak, aciz bir sonuca sebep olabilir. Özellikle ehliyetsiz insanların cesareti onları rezil ediyor. Televizyonlarda bu türden örnekleri fazlasıyla görüyoruz. Örneğin, şarkı söyleyebilirim diye sahneye atılıyor, ancak daha notaları bilmiyor. İşin tuhafı bu adamları sahneden alamıyorlar, kovsalar ertesi gün yine geliyorlar. En komikleri de evlilik programlarında yaşanıyor. O programlara çıkmak büyük cesaret. Bunlar gerçekten gülünç ve utanılacak durumlar. Cesaret, risk almayı beraberinde getirir. Sosyal ilişkilerde ve ticari hayatta büyük risklerin sorumluluğunu almaktır. Herhangi bir dayanağı olmayan cesaretle ticarete atılanların hüsrana uğradığı, borca battığı, aciz duruma düştüğü görülür.

Her işte risk vardır. Risk almadan yolda yürümek bile mümkün değil, -her an başına saksı düşebilir. Cesaretin bir dayanağının olup olmaması risk almakta ölçüdür. Ticari zekâsı olan biri, ilk fırsatta ticarete atılmalıdır. İyi bir asker yetki istemelidir.