Okumak ve Düşünmek

Okumak ve  Düşünmek
Muhammed ÖZEN
01 Eylül 2016

Okuduklarımızın pek azı, düşündüklerimizin hepsi bizimdir. Okumak insanı düşünmek kadar geliştirmez.

Okumak, insana düşünmek için gerekli olan şeyleri sağlar. Herkesin içinde kendi malzemesi vardır; fakat bu yeterli değildir. Az düşünüp çok okuyan insan, bir sürü mermeri olan ancak heykeltıraşlık yapamayan birine benzer. Malzemesi vardır; fakat eser meydana getiremez. Çok düşünüp az okuyan insan ise; malzemesi olmayan heykeltıraş gibidir. Ortada bir eser vardır; fakat yarımdır. Bunun için çok düşünmek karşısında, az okumayı dengeye yaklaştırmak gerekir.

Haddinden fazla okuyan insanın kendine ait pek bir şeyi olamaz. Yemek örneğini verir, eskiler. Yediklerimizden ancak sindirdiklerimiz bizimdir. Çok fazla yemenin pek bir faydası yoktur; o besinler bir parçamız haline gelemez. Hele de en zararlısı çok çeşit yemek yemektir. Çok fazla okumak da zihnin çalışmasına engel olur. Rastgele kitap okumak ise zihni mahveder. Çok hızlı kitap okuyan insanlar vardır; birkaç dakikada bir kitabı bitirirler. 

Peki, bu insanlara okuduklarından ne kalmıştır? Pek bir şey kalmamıştır, maalesef. Bu insanlar, bilgin bile olabilirler, ama aydınlanmış sayılmazlar. 

Düşünmeden okumanın zararlarından biri de, kişinin mukallit olmasına neden olmasıdır. Kendine ait pek bir şeyi yoktur. Aynı zamanda kişinin kendisini sınırlamasına neden olur. Bir noktadan ötesine geçemez. Onun gideceği yolun haritasını okudukları çizmiştir. Bu yolun nereye gittiğinin farkında değildir.

Okumaktan çok düşünmeliyiz; okuduklarımızın üzerine düşünmeliyiz. Okumadan önce düşünmeliyiz ki; bizi başkası şekillendirmesin.