Gelin Tövbeyi Asr-ı Saadetten Öğrenelim

Gelin Tövbeyi Asr-ı Saadetten Öğrenelim
Mehmet YORULMAZ
05 Ekim 2017

Mehmet Yorulmaz        

GELİN TÖVBEYİ ASR-I SAADET’TEN ÖĞRENELİM

 

İnsan beşer olması hasebi ile hata yapar. Gayri müslim bir insan hata yapsa belki bundan haz bile alabilir, ancak Müslümanlar olarak bizler bundan üzüntü duyar ve Rabbimize yönelip tövbe ederiz.

Gelin Asr-ı Saadetin yıldızlarından Sa’lebe  ibni Abdurrahman’ın tövbe noktasındaki samimi duruşunu ele alalım.

Rivayetlere göre Peygamberimiz onu bir iş için görevlendirmiş.

Sa’lebe bu işi yerine getirmek için giderken bir evin camı açıktır ve yanlışlıkla insan olması hasebi ile gözü ilişir ve o evin penceresinden bir kadının mahrem yerlerini görür.

Sa’lebe olayı anlatırken kendisi ben o bacımızı mahremli bir halde gördüm nasıl olduysa, ikinci defada üçüncü defa da baktım. Sonra diyor kendime geldim ve ben kendime ey Sa’lebe sen Allah’a söz vermemişmiydin. Sen nasıl böyle bir hata yaparsın diye kendime kızdım der.

Sonra diyor ki o gün mescide ve evime dönmedim.

Sa’lebe kayıplara karışır ve Nebi onu mescitte  birkaç gün göremeyince sahabi Efendilerimize Sa’lebeyi göreniniz var mı ? diye sorar.

Sahabi efendilerimiz Sa’lebeden haber yok deyince, Cebrail Allah Resulüne gelir ve ‘’ey nebi ümmetinden bir adam medinede, medinenin dağlarında Allah’ın (c.c.) azabından yine Allah’a (c.c.) sığınmaya gitti’’ der.

Peygamberimiz Hz.ömer (r.a) ve Selmanı Farisiyi (r.a) çağırır ve onlara gidin Medinenin dağlarında benim kardeşimi arayın der.

Giderler dağda bir çobanla karşılaşırlar, Hz. Ömer çobana derki kardeşim buralarda bir adam gördün mü ?

Çoban der ki gece gündüz hiç ara vermeden cehennemin azabından mağfireti bol olan Allah’a (c.c.) sığınan adamı mı arıyorsunuz?

 Hz. Ömer evet ta kendisi der. Çoban olduğu yeri tarif eder  Gidiyorlar bi bakıyorlar Sa’lebe orda ve Sa’lebe Hz. Ömer’i görünce ey Ömer Allah aşkına söyle Allah (c.c.) Cebrail’i gönderip Peygamberime benim hangi günahı işlediğimi söyledi mi ?

Hz. Ömer der ki vallahi ondan hiç bir haberim yok, O bana Sa’lebeyi al gel dedi bende geldim haydi gidelim der.

Tam mescidin önüne gelince Sa’lebe Hz. Ömer’i tutar senden bir şey isteyebilir miyim der. Hz. Ömer söyle der. Sa’lebe onlar namaza başladıktan sonra mescide girsek olur mu?

Ben Peygamberime bu halimle görünmek istemiyorum der.

Tamam diyor Hz. Ömer ve Hz. Bilal kamet getirir ve tekbir getirilince mescide girerler.

Namazı eda ederler namazdan sonra nebi Sa’lebeyi görür ve der ki ey kardeşim sen nerdesin ?

Sa’lebe der ki “ey nebi ben öyle bir günah işledim ki ne Allah’a ne de sana iletecek hiçbir şeyim kalmadı”. Peygamberimiz; Sa’lebe sen evine git ben geleceğim inşallah der.

Ve nebi Sa’lebeyi gönderiyor  ve İmam Hacer ve İbni Esirin rivayetlerine göre Sa’lebe sırf ikinci bakışı attığı için  hastalanır Vücudunu taşıyamaz hale gelir.

Nebi Sa’lebenin yanına gelir ve yatmakta olan Sa’lebenin  başını kaldırır kendi dizine yaslar ama Sa’lebe başını kaldırmaz.  Sa’lebe ey Nebi Allah aşkına çek o dizini çünkü görmüş olduğun o baş kirli ama senin dizin temiz der.

Nebi “ey Sa’lebe peki ne istiyorsun” diye sorar. Sa’lebe ey nebi öldüğümde Allah (c.c) beni hesaba çektiği zaman ben Allah’ın huzurundayken bu kötü amelim olmasın der. Allah (c.c) beni affetsin bunu istiyorum der.

Nebi ey Sa’lebe sen bilmiyor musun Allah (c.c) bana Azrail’i gönderip buyurdu ki ‘’bana kulum dünya dolusu günahı ile gelse pişmanlık duysa mağfiret dilerse vallahi ben de onu dünya dolusu mağfiretimle karşılarım.

Sa’lebe der ki ya Resulullah şimdi oldu. Ve rivayetlere göre bunu duydu hemen vefat etti. Hatta Nebi cenaze işleri ile kendisi ilgilendi yıkadı ve namazını da kendisi kıldırdı.

Resulullah kabirden ayrılırken ayak parmaklarının üzerinde bir şeylere basmayayım endişesi ile yürüyordu tabi ashabı kiram efendilerimiz bunu görünce ya Resulullah neden böyle yürüyorsunuz? derler Nebi (s.a.v) ashabım  Sa’lebeyi  karşılamaya o kadar çok melek geldi ki kanatlarına basmamaya çalışıyorum işte bundan dolayı böyle yürüyorum der.

İşte hatanın ardından samimi bir tövbenin gelişi olayın seyrini bu şekilde değiştiriyor. İşte bundan dolayı bizler Müslüman erkek kadın ve gençlerin unutmamalıyız ki hata yapabiliriz ama Allah’ın rahmeti yerden gökten ve bizlerin hatalarından daha da büyüktür.

Rabbim bizlerin günahlarını affeder inşallah ve şu duayı edelim ‘ey rabbim işlediğim günahlarımı affet ve onları iyiliklere çevir’.

 

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır..
 
 
Herhangi bir yorum yapılmadı, ilk yorumlayan siz olun!