Korkular

Korkular
Gamze ÖZDEN
10 Ağustos 2019

" Su çekildi, göründü sanki zamanın dibi
Korkuyorum, bu akşam kıyamet varmış gibi " N.F.K


Korkuyoruz zulmetten.. Karanlığın sessizliğinden.. Kalbimizde devleştirdiğimiz canlı gölgelerden..

Geceyi severim.. Sükutu bana ilham verir.. Sokaklarla konuşmak, ayla dertleşmek isterim. Çünkü nazarımda en iyi dost gecedir.. En güzel dinleyicidir.. Müdahale etmez, sonuna kadar dinler.. Bana beni fark etmemi sağlar. Delicedir belki dışarıdan bakınca kendi kendime konuşmam, lakin kimse bilmez ki yalnız olmadığımı..

Kimi zaman ürkütür beni gece.. Gündüzüm müsebbibidir bu hissin.. Güneş kalbimi kor gibi yaktığı zaman, gökyüzüne hakim olan siyahlık uykusuzluğuma neden olur.. Fikir pazarına girerim, ancak elim boş dönerim.. Gözlerim kan çanağı içinde kalır, örtmediği için üstünü.. Üşütmeye razı olur.. Korkar çünkü.. Örterse dünyası kararacak..

Korkmak için birçok neden var elbet.. Bilinçaltımıza yerleşen korkunç hayaletler en masumu bunların.. Biz büyüdükçe, büyüyor bizimle birlikte korkularımız.. Yıllar geçtikçe çoğalıyor gün be gün..

Büyümeyen yegane korku "ölüm" olsa gerek.. Zamanın dibi çöktükçe hayat demimize, bir korkudur kaplıyor yüreklerimizi. Ölümden de korkuyoruz, sebeplerinden de..

Sormak geliyor içimden bazen kendime; " Ölümden neden korkar insan? Hangi ölüm daha korkunçtur? Beklenen mi aniden geliveren mi? Bize uğrayanı mı daha kahreder sevdiklerimize mi? " 

Evet, bu sorular kurcalıyor kafamı, huysuzlanıyor bacaklarım.. Faniliğin yurdundan bizi sonsuzluğa götürecek bir seyahat bizi neden telaşlandırıyor? Cevaplarını arıyorum..

Peş peşe gelen ölüm haberleri.. En çok da bu etkiliyor olsa gerek..Ya sonbahardı ya da ilkbahar.. Tam olarak hatırlamıyorum.. Ancak; ilk haber bizi oldukça etkilemişti. Annemin en yakın arkadaşıydı vefat eden.. Kanserdi ölüm nedeni.. Bekliyordu yolculuğa çıkacağı günü.. Annemse onu her aradığında ağlıyordu.. Arkadaşının gün geçtikçe çiçekler gibi solduğunu gördükçe acı çekiyordu. O, bize her gün ölümü hatırlatıyordu..

Geçtiğimiz Ramazan ayında geldi ikinci haber.. Babamın halası vefat etti. Yaşı kemale ermişti belki, sağlık sorunları da vardı; ancak her bayram ziyaretine gidip, ellerinden öptüğümüz "Ame" artık yoktu. Akrabamız da yoktu pek oturduğumuz muhitte.. Adeta bayram yetimi olmuştuk..

Ve üçüncü haber geçen hafta geldi.. Sanırım en çok beni etkiledi.. Bu sefer vefat eden ilkokul arkadaşım.. Yani yaşıtım.. Ölümün yalnız büyükleri bulacağı fikrini tamamen kafamdan silercesine bir tesir bıraktı bende.. Boğularak hayatını kaybetti.. Dev deniz dalgaları arasında kayboldu gitti..

Son haberi Cumartesi günü aldım.. Arkadaşımın babası aniden vefat etmiş.. Aniden gelivermişti haberi bize de.. Dünyanın meşgaleleri arasında boğuşurken..

İşte beynimi didik didik eden soruların dolaysız nedenleri.. Beklenen ölüm mü acı verir yoksa aniden geleni mi sorusu için şimdilik dört örneğim var. Kimisi muvakkat; kimisi ise ani bir bitiş.. Sanırım beklenen ölüm; sahibinde birtakım değişiklikliğe sebep olur.. Sefer için hazırlığını yapar önceden.. Sevdikleri ise gün be gün yaklaştığını hissettikçe kahrolur. Ansızın gelen ölüm; sahibinde de sevdiklerinde de bir şok etkisi bırakır.. Duygu karmaşası yaşar insan.. Tepki kaosunun ortasında kalır..

Bize de uğrayacak mutlak ölümden korkmamız; imanımızdan ve teslimiyetimizden şüphe duyduğumuzdan olsa gerek.. Nitekim; ölüm amaca giden bir araç.. Eninde sonunda bizi yakalayacak.. Bu trenin yolcusu olacağız birgün biz de... Dilimde dönüp duran cümle bu aralar; "Ölüm ne kadar yakın, ölüm ne kadar uzak".

Sevdiklerimiz bu sefere çıktıkça bizden evvel, fark ediyoruz bu gerçeği.. Korkumuz büyüyor.. Hem kendimiz için, hem de onlar için.. Empati yapmaya gücüm yetmiyor. Zor geliyor..

İman pekiştirmesi yapmalıyız kendimiz adına, bu karabasandan kurtulabilmemiz için.. Tatbikiyle taçlandırmak da cabası.. Kalplerimize sükunet yıldızları dökülsün diye; bu dünyaya yetim olarak gözlerini açan "Sevgili"yi (s.a.v.) ve ömrü boyunca yakınlarının ölümleriyle imtihan olup, sabrı cemile bürünmesini hatıra getirsek mesela kalbimiz sukûna erer mi?

 

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır..
 
 
Herhangi bir yorum yapılmadı, ilk yorumlayan siz olun!