Kalbin Var, Onu Koru!

Kalbin Var, Onu Koru!
Gamze ÖZDEN
12 Ocak 2017

21. yüzyıl ve beraberinde getirdikleri, nice duyguları alıp götürdü bizden. Öyle ki, his taşımayan mekanik robotlar haline geldik. 

Çocukluğunu yaşayamadı çocuklarımız. Yaşlılık fobisi taşıyan büyüklerimiz ‘Yıllara meydan okuma’ sloganıyla gençleşme yarışına girdi. Toprağa ekilen tohumlar bile değişti, şifa yerine zehir olageldi. Marifetmiş gibi bulutları delme girişimiyle, boy boy gökdelenler dikildi. Bir zamanlar Firavun da meydan okumuştu hâlbuki. Komşuluk nedir bilirdik önceden, paylaşılırdı ekmeklerimiz, dertlerimiz. Şimdi geceleri çok rahat düş dünyasına dalabiliyoruz. Ne ekmek tanıyoruz, ne de dert! 

İnternet dünyamıza girince, farkına varmadan kendimizi internetin dünyasında bulduk. Öyle ki, sıyrıldık kendi dünyamızdan. Sanal dostluklarla, komşuluklarla, akrabalıklarla yetinir olduk. 

‘İnsanlık ölmüş’ gibi klasik bir söylem yayılageldi ve gelmeye de devam ediyor. Artık sıkıldım. Evet, bu tabir de sıkıcı gelmeye başladı, her şeyden sıkıldığımız gibi. Klişeler hep sıkıcı gelir zaten. Alışır kulaklar işitmeye aynı sözleri ve biz göremesek de soyut pamuklarla tıkarız onları. Ki klişe demek, ‘slogan atıp, geriye çekilmekten’ ibaret değil midir? Somut adımlardan soyutlandığı için etkisiz ve değersizdir. 

‘İnsanlık öldü’ evet; peki o zaman her ölenin yeniden dirileceği gerçeğini göz önüne aldığımızda, artık onun da dirilmesi gerekmiyor mu? Ne zaman dirilteceğiz onu içimizde? Ebediyen bir ‘klişe’ olarak mı kalacak yoksa?

Kalbini koru, çünkü sen onun içinde bir ‘insanlık’ taşımalısın. İnsanlık; vicdan demektir, dert etme demektir, başkaları için kederlenme demektir. İnsanlık; özünü unutturmaya kalkışan şer odakları karşısında izzetle dik durmak demektir. İnsanlık; geçmişinden ders almak, buna göre geleceğine yön vermek demektir. İnsanlık; tüm dünyasının acısını taşıyan yürek, tüm acıların sona ermesi için harekete geçen bir gövde demektir!

‘İnsanlık’ duygusuna sahip olmak, herhangi bir ırk, din, felsefe ve benzeri unsurlara sahip olmanı gerektirmez; insanlık evrensel bir duygudur. Bunun en somut örneğini: “Zulüm bizdense, ben bizden değilim.” diyen bir Amerikalıda1 görmedin mi?

Hâlbuki sen, kimliğinde ‘İslam’ künyesini taşıyorsun ve bu seni olman gerekenden daha fazlasına mesul kılıyor. Eğer gönül rahatlığıyla; ‘Elhamdulillah Müslüman’ım’ diyorsan, önce ‘Müslüman’ vasfının mahiyetini idrak etmen gerekiyor. Teslim olman gerekiyor tüm azalarınla Hakk’a. Sadece O’na… Sapasağlam olan kulpa sıkıca tutunman gerekiyor. Ve reddetmen gerekiyor, altın tepsilerde sunulan batıl enjekte dayatmaları. 

Sen, ‘Allah (c.c.) için sevme, Allah (c.c.) için buğzetme, Allah (c.c.) için üzülme, Allah (c.c.) için adil olma ve Allah (c.c.) için harekete geçme’ eylemlerini bünyesinde barındıran bir ‘insanlık’ duygusuna sahip olmalısın. Evrensel olan bu duyguya, bir İslamlık katmalısın. Mecbursun buna!

Bunun için; kalbini koru, çünkü sen insansın.
‘İnsanlığını’ yitirme, çünkü sen Müslümansın!

 

Dipnotlar
1. Rachel Corrie (Filistin direnişine destek verirken zalim İsrail tanklarının altında ölen kahraman kadındır.

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır..
 
 
Herhangi bir yorum yapılmadı, ilk yorumlayan siz olun!