Ölüm Hatırlatması

Ölüm Hatırlatması
Ebru CİHANGİR
11 Mayıs 2019

Kıyıya vurmuş zamanlarımız. Ömür sermayemiz son demlerinde belki de. Yahut tek nefes kalmıştır Refîk-i A'la'ya. Ağır aksak adımlara karşılık, koşan bir zaman dilimi ile gidiyoruz. Yok, olma edebiyatı yapanlara inat imanla uzanıyoruz kalıcı diyarlarımıza.

Dönüp bakalım hele heybemize. Karıştıralım, buluruz belki riyasız amellerimizi. Vardır ahiret elmaslarımız cüzdanlarımızda. Sadece Allah için yapılmışlıklarımız vardır köşelerimizde.

Bitti bitecek misafirliğimiz. Ev sahibi alacak elimizden oyuncaklarını. Yalnızca oyundan ve eğlenceden ibaret olan dünya hayatı sona erecek. “İnsanlar uykudadır ölünce uyanırlar.” düsturu vuku bulacak.

Nice yarınlarımız dün oldu. Nice isteklerimiz geldi geçti. Hayallerimiz buhar oldu karıştı bulutlara. Elimizde kalan tek şey riyasız amellerimiz oldu.

Nice büyük mekânlarımız oldu. Evlerimiz, bahçelerimiz, tarlalarımız... Bize kalan tek şey mezar taşımız oldu.

Büyük beylik laflarımız oldu. Fındıkkabuğunu doldurmayacak tartışmalarımız... Boşu boşuna kalp kırmışlığımız... Değmeyecek nazlanmalarımız... Dilimizde izi kalan tek şey zikirlerimiz oldu.

Ebedi zamanlara yürüyoruz. Cennete değecek inşallah ayaklarımız. Ellerimiz cennet meyvelerini toplayacak. Efendimiz’in (s.a.v.) kokusunu işleyeceğiz ciğerlerimize. Gözlerimiz Cemalullah'ı seyre doyamayacak. Allah'ın izniyle yarın cennet için çarpacak kalbimiz.

Cennete gider gibi, cennet gibi bir ömrümüz olsun. İmtihan dünyasında cennet biletini alabilenlerden olma duası ile...