Yeniden Doğuş

Yeniden Doğuş
Ebru CİHANGİR
03 Mart 2018

-Sahra, yarınki sözünü unutmadın inşallah?

-Hangi sözüm Hümeyracım?

-Hatırladığını biliyorum Sahra. Bu sefer kurtulamazsın elimden.

-Peki, peki… Bu sefer sen kazandın. Merak duygumun yoğun olduğu bir dönemdeyim. Şanslısın.

-Şans mı? Biz ona kader diyoruz ama?

Ah, senin şu kelimelere takılışların yok mu?

-Sende alışacaksın inşallah bu kelime takılışlarına, dedi Hümeyra fısıltısıyla. Sahra’nın üzerinden nice hayaller kuruyordu. Tekrar geçirdi aklından yapmak istediklerini. Kalp atışları bile değişiyordu çok sevdiği arkadaşının hidayetine vesile olduğunu hayal ettikçe. Tabii önce çevre değişmeliydi. Bunu tecrübe ile sabitlemişti Hümeyra. Hayırlısının olmasını dua ederek evinin yolunu tuttu. Gece geçmek bilmiyordu sanki. Sahra’ya mesaj atarak tekrar hatırlattı buluşma yerini ve saatini. Hafta sonu olduğu için de uyuyup kalmasın diye alarmını kurmasını tembihledi.

 Sabah sabah bu ne alarmı diye araladı gözlerini Sahra. Bu günün hafta sonu olduğuna adı kadar emindi. Sinirli bir şekilde kalkıp alarmı kapattı. Tekrar yatağa yöneldiği sırada aklına geldi Hümeyra. Biraz sitemli çokça sinirli sözlerle hazırlanmaya başladı. Aslında çok merak ediyordu Hümeyra’nın bu kadar sevdiği arkadaşlarını. Dilinden düşürmeyip hayatını bu kadar etkileyenler kimlerdi acaba? Dindarlar hakkında pekiyi izlenimleri yoktu aslında. Hacı olan amcası değil miydi miras için babasıyla küs olan? Elinden tespih düşürmeyen yan komşuları değil miydi sürekli bahçede oynayan çocuklara kızıp, kovalayan? Annesi de başörtüsü takıyordu ama arkadaşlarıyla bir araya geldiklerinde sürekli başkaları hakkında atıp tutuyorlardı. Bunları düşününce “Ben asla dindar olmayacağım!” diye geçirdi tekrar içinden. Aslında Hümeyra da namaz kılıyor ve o büyük başörtüden takıyordu. Onda henüz kötü davranışlar görmemişti. Çok ketum, kendini iyi saklıyor dedi kendi kendine. Hazırlanıp evden çıkarken annesine haber vermeyi ihmal etmedi.

  Buluşma yerine gittiğinde Hümeyra onu bekliyordu.

-Selamünaleyküm, dedi gülümseyerek Hümeyra.

-Aleykümselâm, demeyi öğrenmişti Sahra büyüklerinden. Aslında geleneksel olan dini şeyler hakkında oldukça bilgisi vardı. Hava hafif bulutluydu fakat üşütmüyordu.

-Sahracım sana bir haberim var.

-Buyur.

-Derneğe gideceğimizi söylemiştim fakat dernek sorumlusu olan ablam bizleri evinde ağırlamak istedi. O yüzden kahvaltıya oraya gidiyoruz. Senin için bir mahzuru yok inşallah?

-Yok, yok fark etmez benim için. Bugün sen ne dersen onu yapacağız artık, dedi Sahra biraz kinayeli biraz sevecen bir ses tonuyla.

 Hümeyra çok sevinmişti bu sözlerine. Biraz endişelenmişti açıkçası. Tepki verirse diye üzülmüştü kendince.

 

            Nihayet eve geldiklerinde kapıyı güler yüzüyle Sare abla açtı. Güzel bir karşılama diye geçirdi Sahra içinden. 1-0 şu an öndeler dedi kendi kendine. İçinde bir futbol sahası kurmuştu sanki. Her yanlış hareketlerinde gol yiyecekler, her güzel hareketlerinde gol atacaklardı.

Salona geçtiklerinde iki kişi onları bekliyordu. O da ne! Aman Allah’ım! Bu iki kişi de aynı renk ve aynı tarz giyinmişlerdi. Önlük gibiydi sanki giydikleri.”Biliyordum işte!”diye geçirdi Sahra içinden. Bu insanlar da baskı altındalar ve aynı giyinmek zorundaydılar. Zaten dış kıyafetleri de aynıydı.”Oysa ben özgürüm” diye haykırdı Sahra içinin derinliklerine. İşte yakalamıştı açıklarını. O da ne! Hümeyra da dış kıyafetine çıkardığında onlarla aynı renk! Oysa Hümeyra hep özgürlükten dem vururdu. Özgür olduğu için öyle giyindiğini söylerdi. İşte Hümeyra da beyni yıkanmış Müslümanlardan biriydi. Sahra bu çalkantıları yaşarken Sare abla ve Hümeyra da oturdular ve muhabbete başladılar.

Sare abla hoş geldiniz, nasılsınız faslından sonra “Allah ile aranız nasıl gidiyor kızlar?” diye sordu. Bu soru üzerine Sahra’nın beyni bulanmıştı. Daha önce hiç Allah ile arasının nasıl olduğunu düşünmemişti. Ki zaten Allah görünmüyor. Konuşmuyordu ki… Çok uzaklarda bir yerlerde diye biliyordu. Allah ile münasebeti olup olmadığını sordu kendine.  Elbette vardı.”O benim yaratıcım” diye cevapladı. Daha fazlasını söyleyemiyordu Sahra.

Sare abla cevap alma derdinde değildi aslında ve devam etti Allah sizlere şahdamarınızdan daha yakın, bunu biliyorsunuz. Fakat bunu iliklerinize kadar hissetmenizi istiyorum. Allah uzak değil. Okul sıralarında yanınızda, okul kantininde sizinle sırada, caddelerde yürürken gözkapaklarınızda, yazı yazarken kalemi tutan ellerinizin gözetleyicisi… Kısacası Allah her zaman ve her yerde sizinledir. Bunu bilerek hareket etmek güzel bir iç denetim sağlar sizlere.”

  Sahra anlamakta zorluk çekiyordu. Sosyal hayatında hiç Allah’ı koyamamıştı düşüncelerine. Aklı yakaladığı açıktaydı hala…

Muhabbet bittikten sonra telefonunun şarjının bittiğini fark etti Sahra. Hümeyra’dan annesini aramak için telefonunu rica etti. Annesiyle konuştuktan sonra yanlış olduğunu bile bile whatsapp konuşmalarına kaydı elleri. Bir grup konuşması dikkatini çekti. Dernekteki arkadaşlarıyla olan grubu olmalı diye düşündü. Daha fazla açık bulurum düşüncesiyle mesajları okumaya başladı. Birden aklına az önce Sare ablanın söyledikleri geldi. Allah telefonla ne yaptığımı da görüyor mu acaba diye düşündü. Ama Sare abla böyle bir şey söylemedi diye hatırladı. İçi biraz olsun rahatlamıştı. Okumaya devam etti. O da ne! Nasıl da yanlış düşünmüştü güzel insanlar hakkında. Sahra mesajları okudukça kendinden utanıyordu.

 

Hümeyra: Arkadaşlar yarın geliyorsunuz inşallah?

Esra: Ben geliyorum.

Kübra: Ben de geleceğim inşallah.

Hümeyra: Ee kızlar ne giyiyorsunuz yarın? Düşündüm de aynı giyinelim. Sizlerle aynı fikirleri paylaşıyoruz. Birgün de aynı kıyafetleri paylaşalım. Ne dersiniz?

Esra: Olur, bana uyar. Zaten ne giyeceğime karar verememiştim.

Kübra: Ne güzel düşündün Hümeyracım. Esra hanımı ne büyük dertten kurtardın bir bilsen

Esra: Ya aşk olsun, sadece kararsız bir insanım ve de güzel giyinmek istiyorum. O yüzden kıyafet seçimi zor oluyor benim için.

Hümeyra: Biliyorum Esracığım. Boş ver sen Kübra’nın dediklerini. O zaman yarın mor kazak ve siyah etek giyiyoruz. Allah’a emanet olun. Yarın görüşürüz inşallah.

Diyerek bitiyordu mesajlaşma.