İtirafımdır

İtirafımdır
Ebru CİHANGİR
05 Mayıs 2020

Biz korkularımızla daha çok insanız. Daha çok aciz, daha çok kul, daha çok tedirgin... Korkular daha çoklarımızın kapısını aralayan bir eldir.

Mesela bir fırtına hayali, ıssızlık, kopkoyu karanlık... Mesela bir gece vakti ansızın uyandığımızda sallanmakta olan perde oldukça ürkütücüdür.

İnsanın kendinden bile sakladığı korkuları vardır.

İnsan olmak biraz da korkak olmaktır. En sevdiğini kaybetmekten, yükseklikten -alçaklıktan olması gerek oysaki- ve kimi zaman da bir böcek korkusunu besler durur insan içinde. Korku anında bir serçe çırpınır durur göğüs kafesinin içinde.

Sarkaç misali savrulduğumuz bu dünya acizliğimizi anlama yeri midir? Korkularımızla yüzleşeceğimiz bir labirent mi? Eksikliğimizi fark ettirecek mürşid-i kâmil midir dünya? Yoksa konup göçeceğimiz bir han, durup bir soluklanacağımız -içimize çektiğimiz- kör duman yeri midir?

Korkulara kucak açmada, vatan/ana olmada bu kadar istekliyken insan, illa korunması gereken nedir dünyada?

Korkuyu yaratan da öldüren de ne ise odur asıl korkulması gereken. Issız, karanlık, sıkışık olan bir yerde minicikken insan onu oradan kurtaran Rabbine nankörlükten korkmalıdır. İki zifiri ortasında ömür tüketen insan zifirilikleri aydınlığa dönüştüren Rabbine nankörlükten korkmalıdır.

Bir kuşu, bir çiçeği, en çok da insanı... Sevilmeye dair ne var ise bu sevgileri en güzel yerde muhafaza etmeni sağlayan Vedûd olan Allah'a nankörlükten korkmalıdır.

İlla savrulacaksa hırçın rüzgârlarda O'nun yolunda savrulmalı. İlla çarpacaksa kalbin O'nun sevgisinden çarpmalıdır ve illa daralacaksa göğüs kafesin O'nun izzeti karşısında daralmalıdır. Çünkü ancak böyle aşılır korku yokuşları. Ancak böyle yol alırız sonsuzluk yolculuğumuzda.

Kimdir Yusufları kuyulardan, karanlıklardan, zindanlardan kurtaran?

Kimdir Yunusları kat kat karanlık, sonu görünmeyen belirsizliklerden çekip çıkaran?

Kimdir Yakupların sevdadan kör olmuş gözlerini yeniden sevgiliye baktıran?

Kimdir son Rasûlun daralan kalbini katında dinlendiren?

Hangi merhamettir boğaza dayanan bıçağı hükümsüz kılan?

Ey Rabbim!.. İtirafımdır.

Sensin Eyyüplere ilaç olan. Sensin Süleymanların saltanatı, Sensin Ebubekirlerin sevdalısı, Sensin Osmanların içindeki hayâ duygusu, Sensin Ömerlerin, Alilerin kalbindeki Cesaretin haliki ve sahibi.

Kalbimin çırpınışları, dalıp giden gözlerimin aradığı Sen'sin.