Aile Gecesi

Aile Gecesi
Garip SAĞLIK
26 Mart 2016

Evlilik sonrası her erkeğin hayatı değişir. Evlendiği hanım ile uyumu yakalaması belli bir zaman alır. Çocuklar dünyaya geldiğinde ayrı bir sevinç yaşanır ve bununla beraber bazı sorunlarla karşılaşılır. Çocukların büyümesi, sorunların büyümesi manasına gelir. Nihayet yaşlılık gelip kapıyı çaldığında insan kafasını şöyle bir arkaya çevirip bakar ve neleri doğru, neleri yanlış yaptığını düşünür ama iş işten geçmiştir. 
Aile reisi olarak baba, eşi ve çocukları ile ilgilenirken göstereceği özen sayesinde dünya ve ahiret saadetini elde edebilir. Doğal olarak yapılması gereken en önemli konu, sorunlar çıktıkça dengeli bir şekilde sorunları çözmek ve mümkün olduğu kadar sorun çıkmadan evvel muhtemel sorunlara önceden tedbirler geliştirmektir. 
En önemli sorunlar yan yana getirildiğinde bunların büyük bir bölümünün iletişim eksikliğinden kaynaklandığı görülür. Çözüm nedir diye sorarsanız.
Ailenin eğitimi, iletişimi, nitelikli zaman geçirmesi; sorunları konuşmak, eğlenmek gibi birçok iş için haftada bir gecemizi ailemize ayırmak dünyada yapacağımız en hayırlı iş olacaktır.
Bu geceyi nasıl değerlendirmemiz gerektiğine gelince şöyle bir öneride bulunabilirim.
1. Besmele; öncelikle her hangi bir çalışmaya başlamadan evvel bu konuda ihlasla niyetimizi belirleyip başarılı olmak için Allah’tan (c.c.) yardım dilemeliyiz.
2. Birlikte haftada bir geceyi seçip ona farklı değerlendirme; ailemize yapmak istediğimiz çalışmayı gerekçeleri ile anlatıp ikna etmeli ve bu çalışma için uygun bir gece seçilmelidir. 
3. Hazırlık yapmalı; bu gecenin sadece sohbet ile değerlendirilmesi devamlı yapılamayacağı manasına gelir. Bu yüzden bu gece farklı işler ile süslenmeli, eğlenceli ve çekici bir hale getirilmeli. Televizyon kapanmalı, gürültü azaltılmalı, ikram önceden hazırlanmalı, aile reisi anlatacağı konuya hazırlık yapmalı ayrıca evdeki öğrenciler okuldan gelir gelmez derslerini çalışmalı ve ödevlerini yaparak akşama hazır hale gelmelidirler.
4. Zamanında yemek yemeli; Müslümanların yaşantısının namazla işaret taşlarının dizilişi gibi düzenli bir hale gelmesi disiplinli bir hayatı peşinden getirir. Akşam yemeklerinin belli bir saatte yenmesi aileyi bir araya getirmek açısından çok faydalıdır. Ancak, mevsimsel durumlar, aile reisinin işten çıkış saatleri ve çocukların okul dönüş saatleri gibi farklı şartlara dikkat edilmelidir. Belli saatlerde kurulan sofra, aile fertleri için ortak bir buluşma mekânıdır. Yemek yeme esnasında, yemek adabı anlatılmalı ve fiili olarak öğretilmelidir.
5. Cemaatle namaz kılmalı; namaz bir sohbet konusu olarak anlatıldıktan sonra fiili olarak uygulanmalıdır. Aile reisi, çocuklarının ve ev halkının örnek alması için, bazı günler sünnetleri camide kılmak yerine evde kılmalıdır. Haftada bir gün, hep birlikte cemaat namazı kılmanın dışında da (genelde sabah namazı uygun olabiliyor) birlikte cemaat namazı kılmayı düşünmelidir. Namaz ile alakalı yazılan kitaplar satın alınarak okunmalı ve okutulmalıdır. 
6. Zikir yapmalı; önce zikir yapmanın ve zikrin ne olduğu anlatılmalı sonra bazı virdler edinmelidir; çünkü sohbet öncesi bunları okumak evin havasına ve işin ciddiyetine çok katkısı olmaktadır. Zikrin her amelde kendini gösterdiği hatta her amelin bir zikir olduğu sürekli ev halkına hatırlatılmalıdır. Kalplerin tatmin olması ve Rabbimizi hatırlamamız ve O’nun rızası için salih amel işlememiz, Kur’an’da miktarı konulmayan tek ameldir. En faydalı zikrin tefekkür olduğu anlatılmalı, düşünen insanın hayırlara kavuşacağı öğretilmelidir.
7. Sohbet; bu o gecenin en önemli çalışmasıdır diyebiliriz. Asıl amaç düzenli bir nasihatin olmasıdır. Sohbet ederken; sohbet dinleme adabı, ilim öğrenmenin fazileti, ilimle amel edilmesi, amellerin salih olmasının gerekliliği, okul derslerinin de dünyalık ilimlerin de sevap kazanacağımız bir ilim dalı olduğu bu yüzden okullarda başarılı olmanın da bir ibadet olduğu çocuklara anlatılmalıdır.
En az 30 dakika en fazla 45 dakika süresi olmalı, başlangıçta; besmele, hamdele ve salvele okunmalıdır. Ezan okunduğunda durup Ezan Duası okunmalıdır. Sohbet sonunda Asr Sûresi ya da bitiş duası yapılmalıdır.
8. Soru-cevap bölümü; bir sohbette de soru sorma adabı anlatılmalıdır. Her soruya uzun olmamak şartıyla cevap verilmelidir. Gereksiz konularda sorulan sorular için karşımızdakini kırmadan gereksiz olduğu anlatılmalıdır. Bu bölüm, anlatılan konunun ne kadar dinlendiğinin ve anlaşıldığının ipucunu bize verir.
9. İstişare yapılmalı; bir ya da birkaç sohbette istişare adabı anlatılmalıdır. Çocuklar anlamasa da eşimiz bu konuyu öğrenecektir. Özellikle on yaş yukarısı çocuklar için konuşma, dinleme, kendini ifade etme ve bir fert olduğunu hissetme bilinci gelişecek ve daha çabuk olgunlaşacaktır. 
10. Dua; içten gelerek dua etmenin yanında ayet ve hadislerde tavsiye edilen dualar da ezberlenerek okunmasında, ayrı faydalar vardır. Yapılabilirse her hafta bir aile ferdi kendisine ve diğer aile fertlerine yüksek sesle dua etmesi istenmelidir. Bu; muhabbeti arttırır, saygıyı peşinden getirir, bencilliği engeller…
11. İkram; burada önemli olan ev halkının hoşuna gidecek bir ikram ya da hediyedir. Kışın meyve, yazın dondurma olabilir. Tabii bu konuda pahalı şeyler düşünüp aile reisini zora sokup, çalışmanın son bulmaması için ifrat ve tefrite (aşırılığa) dikkat edilmelidir.
12. İlahi, ezgi, ahlâkî türkü okunmalı; ilahi, ezgi kitaplarından faydalanılarak hep birlikte şuur arttırıcı nağmeleri ezberlemeliyiz. Bu yapılmayınca cahiliye medyasının bizim şuur altımıza kazıdığı nağmelere alışıyoruz. Bir kişi okuyup diğerleri nakaratı okumak suretiyle gece şenlendirilebilir. Çocukların yaşı küçük ise onlara faydalı tekerlemeler öğretilebilir. 
Sözün Özü; İslamî şuur almış her Müslümanın ister yeni evli olsun ister çocukları büyümüş olsun böyle bir çalışma yapmasında büyük yarar vardır. Bu çalışma her yerde, her evde farklı şekillerde uygulanabilir. Aile alışana kadar çıkan sorunlar sabırla aşılmalıdır. Çocuklarımıza bırakacağımız bir miras olarak da düşünülebilir. Evlenen çocuklarımız, bu alışkanlığı devam ettirme ihtiyacı hissedecektir. Çocuklarımız, kendi çocuklarına bu babamın uygulamasıdır diyecekler. 
En azından bu çalışmayı, bir süre koyarak denemelisiniz.

 

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır..
 
 
Zeynep Şahin
16 Kasım 2016 - 11:44
Sevgili Abicim Çok değerli bir yazı Aile gecesi Okurken bile yaşadım Allah her Aileye bu sohbeti yaşamayı Nasip etsin.Saygılarımla