Kitap Tanıtımı: Ramazan'la Dirilmek

Kitap Tanıtımı: Ramazan'la Dirilmek
Atike GÖKKAYA
11 Aralık 2015

Pınar Yayınlarından çıkan Abdullah Yıldız Hoca nın editörlüğünde “Ramazan’la Dirilmek” adındaki bu çalışma, Müslüman yazar ve fikir adamlarının Ramazan ayı ve oruç hakkındaki makalelerinden oluşan güzel bir derlemedir.

Bu kitap 5 bölümden oluşmaktadır. Her bölümde birkaç yazarın kaleme aldığı makaleler bulunmaktadır. 

Birinci bölümde Ramazan ve Diriliş konusunu ele alan Abdullah Yıldız: “Müslümanlar her  Ramazan’ı, içinde yaşadığı bütün olumsuz şartlarına rağmen, büyük bir heyecan ve coşku ile karşılar; o kutlu ayın bereketli iklimine girmek için adeta sabırsızlanırlar. Şeytanın ve şeytanî güçlerin çekim alanından kurtulmak, bir aylık yoğunlaştırılmış İslamî hayatın huzur atmosferini teneffüs etmeye can atarlar” diye bahseden yazarımız Ramazan’ı şehrullah, orucun Allah (c.c.) rızası için tutulması ve duanın Ramazan ayındaki önemi üzerinde durmaktadır.

İkinci bölümde Ramazan’ı Düşünme konusunu ele alan Ali Bulaç Ramazan’ı yeniden doğum ve felah olarak nitelendirir. Ve “Müslümanlar her sene orucu bu bilinç düzeyinde ele almayı başarabilirlerse, sadece kişisel günahlarından arınarak yeniden doğma fırsatını elde etmezler, ümmet olarak içinde yaşadıkları ve toplu günahın karşılığı olan bu zillet halinden de kurtulma gücünü ve azmini elde edebilirler” der. 

Üçüncü bölümde Ramazan’ı Anlamak konusunu ele alan Ahmet Cemil Ertunç, orucun bir Tevhid eylemi olup, kul-Rab irtibatını koruyup insanı sadece Allah’a kul yaparak başka her şeye karşı özgür kıldığını söyler.

Dördüncü bölümde Ramazan’ı Yaşamak konusunu ele alan Nureddin Yıldız Rasullah zamanında yaşanan Ramazan ile bizlerin yaşadığı Ramazan’ı karşılaşır. Ve bizlerin “Tövbe için, Kadir gecesini bekleyecek vaktimiz yoktur. Ne zaman günahlarımızdan sıyrılırsak bizim Kadir gecemiz o gecedir” diye açıklamada bulunur.

Beşinci bölümde “Ramazan’ı Hissetmek” konusunu ele alan Ramazan Kayan Ramazan orucunun mü’minlerin hayatında arınma, bilenme ve korunma eylemi olduğunu vurgular. Ramazan’ı yağmur diye nitelendirir ve bu yağmurun bu ayı kirlerden ve kirlilerden arınma mevsimi kıldığını ifade eder.

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır..
 
 
Herhangi bir yorum yapılmadı, ilk yorumlayan siz olun!